V dnešním díle našeho malého seriálu se podíváme na často opomíjenou oblast péče o boty a tou je otázka KDE. Možná Vám přijde hloupé se na to ptát, ale jak záhy zjistíte, výběr správného místa a vybavení bude pro potěšení z práce klíčový. Řekněme si na rovinu, že čištění bot je práce do jistné míry špinavá. Jako taková bývá odkládána a odsouvána do podřadných prostor do té míry, až se vám zprotiví dočista. Ukažme si tedy, že to jde i jinak.
V první řadě je vhodné použít pracovní podložku. Pokud Vás napadly přečtené noviny, jste na správné cestě, alespoň něco. Sledujete-li však profesionála při práci ( ne, nemusíte se nutně stát čističem bot ) všimněte si, že na novinách nepracuje. Budeme se tedy držet nastoleného trendu a laťku posuneme zas o něco výše. Takovou pomyslnou laťku si nyní představíme v podobě kožené pracovní podložky. Můžete ji najít na zahraničních webech například od SCS nebo La Cordonnerie Anglaise v ceně zhruba do 100EUR. Lze ji srolovat, na stole nebo na zemi neklouže a nemusíte se bát, že ušpiníte krémem vše okolo. Ano, dá práci ji sehnat a ta cena je na podložku ne zrovna lidová. Proto máme svou vlastní. Nezničitelnou, stylovou a za pár korun. Můžete si ji položit do klína a sevřít čištěnou boty koleny. To se Vám bude hodit v případě leštění bavlněným hadrem.
Dobrou náhradou může být dlouhá pracovní zástěra. V podstatě tak pracujete na klíně a kolenou a vše máte pěkně po ruce. Navíc si neušpiníte kalhoty, ani košili. Ehm, tedy pokud si boty čistíte v bílé košili, jako ve videonávodech Gentlemanských blogů, že?! :o) Takže pracovní místo se již začíná rýsovat. Kromě běžných potřeb na čištění zkuste použít bavlněné pracovní rukavice.Nebo novinku, rukavice nitrilové. S nimi neztratíte v prstech žádný cit a žádná barva k Vašim prstům nepronikne. Tzn., že nebudete odcházet s černými nehty. Profesionál se za ochrané prostředky nestydí. Kromě toho můžete sem tam prstem ťuknout do vosku, krému , či vody a nepouštět botu z ruky. Na závěr ke krému. Nakupujete v drogerii, hledíte na cenu a namlouváte si že nic lepšího stejně nikdo nevymyslel? Mýlíte se. Přečtěte si zemi původu, složení, čichněte si.. Pokud Vás vaše partnerka vyhání s "tím smradem" na balkon, či do garáže, chyba je přesně zde. Kvalitní krém je cítit především jemnou vůní včelího vosku, případně a dalších zajímavých složek. Vyzkoušejte krémy Famaco nebo Saphir a do drogerie se již nevrátíte.
Kvalitní krém nejen, že nepáchne, ale není složen z jedovatých chemikálií a nemusíte se bát otravy dětí, psů, rybiček či vás samotných. Nicméně i tak zvolte dobře větrané místo. (stále je to krém na boty, tedy drogistický výrobek, nejezte ho v nadšení z přírodních složek!) Kvalitní krémy voní. Nevěříte? Vyzkoušejte!
U krémů a vosku Saphir Vás spíše překvapí jejich nezvyklá vůně. Je to díky jejich obsahu. Málo kde naleznete pohormadě tolik exkluzivních výběrových surovin jako je mandlový olej, špičkový včelí vosk, tulení tuk, borovicový terpentýn a podobně. Ani při častém užívání se nemusíte bát, že byste krém či vosk rychle vypotřebovali . Skutečně stačí nanášet málo a vydrží mnoho měsíců. Z vyšší počáteční investice budete čerpat mnoho měsíců a některé věci Vám díky svým kvalitám vydrží dlouhá a dlouhá léta. Především kartáče. Volte dřevěné, bukové, nebo lepší. S koňskou žíní. Syntetická vlákna jsou pevná a vhodnější na hrubé, nebo mokré čištění. Na leštění vždy žíně.
Když budete botu čistit v složeným napínákem, bude napnutá a budou vyhlazeny všechny vrásky a ohyby. Tam všude je krém potřeba nejvíce. Kromě toho uložení bot s napínáky přináší mnoho výhod, ale tom v článcích o napínácích. Samotné cedrové napínáky jsou také téměř nesmrtelná investice. Koupíte je jednou a slouží dlouhá léta. Spíše než nové budete chtít další :o) Nyní se Vám pod rukama začíná přetvářet ona špinavá práce v relaxační činnost, na jejímž konci bude spokojenost s odvedenou prací, zlepšení mauální dovednosti a sebevědomí z čistých bot. Nezapomeňte , že první dojem je jen jeden a čisté boty jsou základ !