V dnešním dílu se podíváme na základní typy pánské společenské obuvi, neboť v tomto muži často chybují a vystavují se tak společenskému faux-pass, neboli trapné situaci z neznalosti. Není určitě nutné stát se odborníkem na ševcovinu, ale základní povědomí rozhodně neuškodí. Více detailů lze kdykoliv dohledat ke konkrétnímu heslu.
Bavíme-li se o obuvi společenské pánské, není možné nezačít botou typu Oxford.
Jedná se o nejvíce formální obuv, zpravidla v barvě černé. Vyhoví jak nejslavnostnějším příležitostem, tak většině událostí s předepsnaým dress-code. Jak takovou botu poznáme? Snadno. Vrchní část tzv. svršku , tedy oblast s děrováním pro tkaničky je šita uzavřeným způsobem. Části s děrováním k sobě těsně přiléhají. Můžete vybírat mezi Oxford, kdy je tkaničková část přišita zvlášť a tzv. Wholecut Oxford kdy je svršek ušit z jednoho kusu kůže. To je sice elegantnější, nicméně náročnější a zpravidla dražší. Obvykle nemívají žádné výrazné zdobení. Mohou však mít tzv. cape-toe, prošití oddělující špičku boty.
S přibývajícím zdobením klesá formálnost boty a rozšiřuje se okruh použitelnosti. Zdobení typu broque se na oxfordkách příliš nevyskytuje. Když, tak v malé míře jako quarter broque, tedy čtvrtinové dírkování. Např. pouze na špičce boty. Dalším, v těsném závěsu následujícím typem je tzv. Derby střih.
Zde se tkaničková část našívá na svršek a tvoří otevřené šněrování. Obě části jsou od sebe o něco dále a je vidět jazyk boty. Jsou vhodné na každodenní nošení a vyhoví téměř všude. Můžete se setkat s množstvím střihů, barev a zdobení. Budeme-li se bavit o zejména v Anglosaských zemích oblíbeném zdobení typu broque ( dírkování ) můžeme rozlišit tyto druhy podle množství zdobení:
Quater broque - čtvrtinové ( např. pouze špička boty )
Half broque - poloviční ( dírkované je i lemování cape-toe, nebo po obvodu boty )
Fullbroque - plné ( dírkované jsou špičky, obvod, i wing toe, tedy srdcovitý šev oddělující špičku )
Různí se i provedení špiček a mnoho dalších detailů, což je ale nad rámec základného rozdělení. Další typy pánské obuvi jsou již méně formální, takže je zmíním jen ve zkratce a podrobně se na ně podíváme jindy.
Monk shoes , tedy boty s výraznou sponou místo tkaniček.
Spon může být více, odtud např. double monk.
Saddle shoes , tedy boty se svrchní částí z jiného druhu kůže, nebo jiné barvy. Vyskytují se především v Americe, nebo v obdobné verzi jako boty golfové. S trochou snahy se dají sehnat i u nás, spíše však v zahraničí. Chcete-li něco neobvyklého, přitáhnout pozornost, určitě vyzkoušejte. Možné je i kombinování se zdobením. Dále můžete v obchodech narazit na nejrůznější druhy Mokasins, tedy mokasínů. Jsou to boty velmi pohodlné, snad nejméně formální a bez jakéhokoliv zapínání, tedy snadné na obouvání. Mohou se lišit zdobením, děrováním, materiálem, mnoha barvami i ozdobnými třásněmi. Boots , tedy boty vyšší, kotníkové jsou vhodné především s přicházejícím podzimem a zimou. zde je potřeba zdůraznit řádnou péči a impregaci kůže, která zajistí voděodolnost a pohodlí.
Chelsea, neboli perka s pružnou částí nahrazjující zapínání. Snadné na obouvání a elegantní i při nepříznivém počasí. Velmi podobné jsou tzv. Chukka boots. Lehce zvýšené,dva nebo tři páry oček, otevřené šněrování. Typově odvozené z modelu britské pouštní válečné boty.
Na samotný závěr je třeba zdůraznit fakt, že kvalitní boty vydrží často i mnoho let a některé konstrukce nabízí i možnost rekonstrukce, tedy profesionální opravy. O tom někdy příště. Neobklopujte se tedy lacinými náhražkami, dopřejte si kvalitu a uvidíte, že zprvu vysoká počáteční investice se vám násobně vrátí. Kvalitou, trvanlivostí, elegancí, stylem a pohodlím. Nezapomínejte na kvalitní péči a životem se Vám půjde lépe.