V tomto dílu se podíváme trochu pod pokličku výroby současných společenských a volnočasových bot. A to z hlediska použitých materiálů. To je mimo jiné důležité proto, abyste přesně ( nebo alespoň zhruba ) věděli a dovedli odhadnout, jak se o jaké boty ideálně postarat v té které situaci a svým botám kromě krásy i prodloužit život. Celkově to velmi dobře zapadá do našeho konceptu Ukázat-Vysvětlit-Prodat takže pojďme na to.
Useň - asi nejčastěji používaný materiál u klasické společenské obuvi. Přírodní useň ( chcete-li pravá kůže ) má mnoho fascinujících vlastností, pro které je napříč celou historií hojně používána a ceněna. Chceme-li si udělat obrázek, tak mezi klíčové vlastnosti patří jemnost, pevnost, mechanická odolnost, pevnost v tahu, estetický vzhled, kůže je příjemná na dotek, měkká, prodyšná a v neposlední řadě například také nádherně voní. Pravá přírodní kůže má vždy unikátní lícovou kresbu. Záleží ovšem, jak je kůže upravena a ošetřena. Od toho se její vlastnosti dále odvíjí, neboli kultivují. A to především proto, aby byly požadované vlastnosti upřednostěny a zdokonaleny.
Hladká useň - je useň s povrchem s jemnou strukturou a malými póry. Z hladké usně se nejčasteji šijí společenské boty o kterých je zde nejčastěji řeč. K jejich údržbě se používá celá řada přípravků s obsahem tuků a vosků za účelem vyzdvihnout jemnost, poddajnost, barvu a lesk.
Lakovaná useň - useň jejíž povrch je hladký a lesklý, což je docíleno lakovou úpravou (Jak jinak, že..) Jakkoliv jsou současné akrylátové laky schopny velké mechanické odolnosti, v případě lakování kůže to bohužel neplatí. Zde musí zůstat zachována poddajnost povrchu, lak musí snášet ohyby a zůstat pružný. Z toho bohužel vychází jako krásný, ale nejvíce choulostivý materiál, jaký můžete obout. Kromě mechanického poškození, je třeba se vyvarovat chemických vlivů, promáčení i třeba mrazu.
K ošetření je nutné používat specializované přípravky, které lak ošetří a nezničí. Rozhodnete-li se při péči o lakovanou kůži experimentovat, vězte, že je to zbytečné. Originální specializované přípravky rozhodně nejsou dražší, než nové boty.
Povrstvená useň - useň, mající na povrchu nanesenou vrstvu plastu, nebo ozdobné či funkční folie. Má podobné vlastnosti jako lakovaná useň a také péče o ni je velmi podobná. Jen u funkčních folií je třeba dbát doporučení výrobce aby nedošlo k poškození.
Semiš - dále se dělící na nubuk a velur neboli useň broušenou po lícní, nebo rubové straně. Od toho se dále odvíjí jejich vzhled a podrobnější charakteristika nad rámec tohoto článku. Informací, bez které se naopak neobejdete je, že broušená kůže je materiál s otevřeným povrchem a tedy náchylný ke zněčištění. K péči o něj je nabízíme ucelenou škálu přípravků v sekci Semišový svět i s podrobným popisem.
Semišové boty nikdy nekrémujte, nechcete-li je nenávratně zničit.
Ostatní usně - V obuvním průmyslu se dále používá celá řada usňových materiálů, jeichž vlastnosti se odvíjí od způsobu zpracování usně surové. Liší se odolností, vzhledem, původem apod. Vždy se však jedná o přírodní kůži. Často používanou úpravou je například useň se stíranou úpravou, kdy základní barva je překryta barvou kontrastní a používáním se stírá a dodává botám patinový efekt.
Spodková useň - je, jak název napovídá používána na podrážky společenských bot. Kožené podrážky pak mají hned několik zajímavých vlastností. Jsou velmi citlivé na vlhkost a nerovnosti. Ve výrobě prochází barvením, impregnací a lakováním, nebo leštěním, což je zpočátku činí velmi, ale opravdu velmi kluzkými.
Krom toho kožené podrážky bývají nikoliv lepené, ale šité. Ať už metodou Blake, nebo Goodyear, švy a neošetřená kůže obrušující se podrážky jsou vstupenkou vlhkosti a vodě do interieru boty. Zde je třeba dbát i na ošetření podrážky a to nejlépe k tomu určeným bezbarvým tukem, tzv. dubbinem.
Kožené podrážky však přesto ke kvalitním botám neodmyslitelně patří. I tak ale volte rozumné prostředí kam takové boty nosíte a nezkrátíte jim zbytečně život. Pokud se setkáte s radou boty s koženou podrážkou podrazit, nebo podlepit gumou, otočte se a běžte jinam. Abychom se vyhnuli invektivům, rekněme jen, že kromě znehodnocení řemeslné práce a materiálu, botě rozhodíte i hmotnostní vyvážení a estetický dojem. A to nezmiňujeme kolísající kvalitu a prakticky žádnou záruku takové popravy ( pardon - úpravy ) . Na milost lze snad vzít takovou úpravu z výroby, ale jako následný upgrade rozhodně nikoliv. Pokud vás negativa kožené podrážky odrazují, volte rovnou gumovou.
Textil - používá se na lehčí a sportovní obuv. Druhů a úprav je na trhu nepočítaně. Zůstaneme-li v rybníčku bot společenských, s textilem se můžete setkat například v kombinaci s kůží u bot Barker.
Při ošetření takové kombinace je třeba důkladně dbát na rozdělení přípravků na kůži a přípravků na textil, nebo použít kombinované čističe a multimateriálové ošetřující prostředky. Což je v podstatě i odpověď na otázku, jak se starat o textil :o)
Syntetické materiály - například koženky a ekokůže. Svým vzhledem připomínají kůži,ale jsou uměle vyrobené a nedosahují kvalit pravé kůže. Na druhou stranu bývají velmi odolné a levné. Což je opět vykoupeno nevýhodou omezené, nebo žádné prodyšnosti a zvýšené potivosti chodidel. Takové plasty a poromery jsou velmi nenáročné na údržbu. Vzhledem k tomu pro nás nejsou zajímavé a k ošetření stačí voda a saponát, nebo mýdlo.
Pryž - neboli guma vzniká vulkanizací kaučuku přírodního nebo syntetického původu. Používá se zpravidla na podrážky a ošetření je stejné jako u syntetických materiálů.
Na samotný závěr dobře známý piktogram, který naleznete na každé botě, nebo její krabici.
Příště už budete přesně vědět co od jakého materiálu očekávat.
J. Filip, www.cisteboty.cz