Z čeho se boty šijí?

V tomto dílu se podíváme trochu pod pokličku výroby současných společenských a volnočasových bot. A to z hlediska použitých materiálů. To je mimo jiné důležité proto, abyste přesně ( nebo alespoň zhruba ) věděli a dovedli odhadnout, jak se o jaké boty ideálně postarat v té které situaci a svým botám kromě krásy i prodloužit život. Celkově to velmi dobře zapadá do našeho konceptu Ukázat-Vysvětlit-Prodat takže pojďme na to.

useň

Useň - asi nejčastěji používaný materiál u klasické společenské obuvi. Přírodní useň ( chcete-li pravá kůže ) má mnoho fascinujících vlastností, pro které je napříč celou historií hojně používána a ceněna. Chceme-li si udělat obrázek, tak mezi klíčové vlastnosti patří jemnost, pevnost, mechanická odolnost, pevnost v tahu, estetický vzhled, kůže je příjemná na dotek, měkká, prodyšná a v neposlední řadě například také nádherně voní. Pravá přírodní kůže má vždy unikátní lícovou kresbu. Záleží ovšem, jak je kůže upravena a ošetřena. Od toho se její vlastnosti dále odvíjí, neboli kultivují. A to především proto, aby byly požadované vlastnosti upřednostěny a zdokonaleny. 

Hladká useň - je useň s povrchem s jemnou strukturou a malými póry. Z hladké usně se nejčasteji šijí společenské boty o kterých je zde nejčastěji řeč. K jejich údržbě se používá celá řada přípravků s obsahem tuků a vosků za účelem vyzdvihnout jemnost, poddajnost, barvu a lesk. 

ošetření kůže bot, jak čistit boty, čištění bot

Lakovaná useň - useň jejíž povrch je hladký a lesklý, což je docíleno lakovou úpravou (Jak jinak, že..) Jakkoliv jsou současné akrylátové laky schopny velké mechanické odolnosti, v případě lakování kůže to bohužel neplatí. Zde musí zůstat zachována poddajnost povrchu, lak musí snášet ohyby a zůstat pružný. Z toho bohužel vychází jako krásný, ale nejvíce choulostivý materiál, jaký můžete obout. Kromě mechanického poškození, je třeba se vyvarovat chemických vlivů, promáčení i třeba mrazu. 

přípravky na lakovanou kůži, jak leštit lakovanou kůži

K ošetření je nutné používat specializované přípravky, které lak ošetří a nezničí. Rozhodnete-li se při péči o lakovanou kůži experimentovat, vězte, že je to zbytečné. Originální specializované přípravky rozhodně nejsou dražší, než nové boty. 

Povrstvená useň - useň, mající na povrchu nanesenou vrstvu plastu, nebo ozdobné či funkční folie. Má podobné vlastnosti jako lakovaná useň a také péče o ni je velmi podobná. Jen u funkčních folií je třeba dbát doporučení výrobce aby nedošlo k poškození. 

Semišdále se dělící na nubuk a velur neboli useň broušenou po lícní, nebo rubové straně. Od toho se dále odvíjí jejich vzhled a podrobnější charakteristika nad rámec tohoto článku. Informací, bez které se naopak neobejdete je, že broušená kůže je materiál s otevřeným povrchem a tedy náchylný ke zněčištění. K péči o něj je nabízíme ucelenou škálu přípravků v sekci Semišový svět i s podrobným popisem. 

jak vyčistit semiš, jak čistit boty

Semišové boty nikdy nekrémujte, nechcete-li je nenávratně zničit. 

Ostatní usněV obuvním průmyslu se dále používá celá řada usňových materiálů, jeichž vlastnosti se odvíjí od způsobu zpracování usně surové. Liší se odolností, vzhledem, původem apod. Vždy se však jedná o přírodní kůži. Často používanou úpravou je například useň se stíranou úpravou, kdy základní barva je překryta barvou kontrastní a používáním se stírá a dodává botám patinový efekt. 

Spodková useň - je, jak název napovídá používána na podrážky společenských bot. Kožené podrážky pak mají hned několik zajímavých vlastností. Jsou velmi citlivé na vlhkost a nerovnosti. Ve výrobě prochází barvením, impregnací a lakováním, nebo leštěním, což je zpočátku činí velmi, ale opravdu velmi kluzkými. 

kožená podrážka, péče o boty, čištění bot

Krom toho kožené podrážky bývají nikoliv lepené, ale šité. Ať už metodou Blake, nebo Goodyear, švy a neošetřená kůže obrušující se podrážky jsou vstupenkou vlhkosti a vodě do interieru boty. Zde je třeba dbát i na ošetření podrážky a to nejlépe k tomu určeným bezbarvým tukem, tzv. dubbinem.  

ošetření kožené podrážky, čištění bot

Kožené podrážky však přesto ke kvalitním botám neodmyslitelně patří. I tak ale volte rozumné prostředí kam takové boty nosíte a nezkrátíte jim zbytečně život. Pokud se setkáte s radou boty s koženou podrážkou podrazit, nebo podlepit gumou, otočte se a běžte jinam. Abychom se vyhnuli invektivům, rekněme jen, že kromě znehodnocení řemeslné práce a materiálu, botě rozhodíte i hmotnostní vyvážení a estetický dojem. A to nezmiňujeme kolísající kvalitu a prakticky žádnou záruku takové popravy ( pardon - úpravy ) . Na milost lze snad vzít takovou úpravu z výroby, ale jako následný upgrade rozhodně nikoliv. Pokud vás negativa kožené podrážky odrazují, volte rovnou gumovou. 

 Textil - používá se na lehčí a sportovní obuv. Druhů a úprav je na trhu nepočítaně. Zůstaneme-li v rybníčku bot společenských, s textilem se můžete setkat například v kombinaci s kůží u bot Barker. 

kožené boty, čištění bot

Při ošetření takové kombinace je třeba důkladně dbát na rozdělení přípravků na kůži a přípravků na textil, nebo použít kombinované čističe a multimateriálové ošetřující prostředky. Což je v podstatě i odpověď na otázku, jak se starat o textil :o) 

Syntetické materiály - například koženky a ekokůže. Svým vzhledem připomínají kůži,ale jsou uměle vyrobené a nedosahují kvalit pravé kůže. Na druhou stranu bývají velmi odolné a levné. Což je opět vykoupeno nevýhodou omezené, nebo žádné prodyšnosti a zvýšené potivosti chodidel. Takové plasty a poromery jsou velmi nenáročné na údržbu. Vzhledem k tomu pro nás nejsou zajímavé a k ošetření stačí voda a saponát, nebo mýdlo. 

 Pryž - neboli guma vzniká vulkanizací kaučuku přírodního nebo syntetického původu. Používá se zpravidla na podrážky a ošetření je stejné jako u syntetických materiálů. 

 jak vyčistit semiš, čištění bot

Na samotný závěr dobře známý piktogram, který naleznete na každé botě, nebo její krabici. 

Příště už budete přesně vědět co od jakého materiálu očekávat. 

Materiály pro výrobu bot

J. Filip, www.cisteboty.cz

 

 

 

 

 

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek
opiště kód
antispam
     Více informací

Spojte se s námi !

Chcete dostávat informace o slevových akcích, výprodejích a speciálních nabídkách pouze pro členy klubu ČistéBoty.cz ?

Chcete si přečíst nový článek, nebo si prohlédnout nové zboží ?

Nechcete se složitě registrovat ?

Vaše jméno:
Váš email:

Jak snadné, že ? Uvidíte, že nebudete litovat.

Copyright © www.cisteboty.cz, provozováno na systému Shop5.cz