Abeceda výrobců bot

Víte kolik je na světě výrobců bot? 

My ne, ale to nám nezabrání jich pár představit. Třeba pro inspiraci. Nebo pro rozvíření českého módního rybníčku. Slyšeli jste někdy o organických vzorech Floris van Bommel? Nebo o ryze japonsky znějících Union Royal? Pojďte si s námi poslechnout pár ševcovských příběhů.. 

A

A. Testoni 

Založeno 1929, Bologna, Itálie. 

Amedeo Testoni se narodil v roce 1905 v italské Bologni, historickém centru módní řemeslné výroby. Jeho snem bylo vyrábět nejkvalitnější pánské boty a vidět své výrobky v těch nejluxusnějších salonech. Testoni začínal jako učeň v nejznámějších dílnách ve městě a své řemeslo tak postupně dokonale ovládl.  V roce 1929 založil díky svému podnikatelskému duchu svou vlastní společnost a jeho sen se stal realitou. Kromě pánských bot začal vyrábět i ženské kolekce, kabelky, pásky a zavazadla. Vybrané kůže, látky a propracovaná konstrukce jsou hlavními znaky značky A. Testoni. 

        A.testoni

Adriano Stefanelli

Založeno 1954, Novara, Itálie

Ve své dílně v corso Cavour v centru města Novara vyrábí Adriano Stefanelli kompletně ručně vyráběné boty. Díky dokonale zvládnutému řemeslu nesou jeho jméno boty mnoha významných mužů po celém světě. Mezi jeho zákazníky patří například Silvio Berlusconi, nebo nositel Nobelovy ceny míru Lech Walesa. Z jeho dílny pocházejí i slavné červené boty pro papeže Benedicta XVI. Mimochodem, tyto červené boty jsou jedinou připomínkou bývalé barvy papežského roucha, jež bylo v 16.století nahrazeno barvou bílou. 

stefanelli

 

Aguirre & Gross

Madrid, Španělsko

Ševcovská dílna specializující se na ručně šité boty a zakázkovou výrobu Aguirre & Gross šla o trochu dále než ostatní výrobci. I když, jak se to vezme. Když byl v roce 1851 vynalezen první šicí stroj, vypadalo to, že ručnímu šití odzvonilo. A&G se vrací zpět před tuto dobu a své boty vyrábí zcela ručně bez použití jakýchkoliv strojů. Jejich boty zachycují samotnou podstatu ševcovského umění. Nadto kůži pro své boty ručně zpracovávají bez použití moderních přípravků a chemikálií. K zakázkovým botám zákazník obdrží i CD zachycující jejich výrobu. 

 Aguirre & Gross

 

Alden

založeno 1884, Massachusetts, USA

Společnost Alden shoes company byla založena v roce 1884 Charlesem H. Aldenem v Middleborough v Massachusetts, USA. Továrna na výrobu pánských, dámských a také dětských bot dobře prosperovala až do velké deprese ve třicátých letech minulého století. Následně, po druhé světové válce mnoho tamních výrobců hledalo nový směr v úsporách na pracovních postupech i materiálech, nikoliv však Alden. Ten vsadil vše na vysoce kvalitní obuv a specializace jako ortopedickou a zdravotní obuv, ve kterých postupně začal vynikat. Byla to doba růstu a intenzivního vývoje, jež vtiskla spol. Alden výraznou podobu, kterou si udržel dodnes. Alden zůstal jako jediný původní výrobce obuvi z Nové Anglie a stále je rodinným podnikem. 

Alden

Allen Edmonds

Založeno 1922, Wisconsin, USA

V roce 1922 založi Elbert W. Allen svou společnost Allen-Spiegel shoe company na břehu jezera Michigan v belgickém Wisconsinu a začal zde vyrábět společenské pánské boty představující klasický americký styl pro svou jednoduchost a poctivé řemeslné zpracování. Společnost Allen Edmonds vyrostla na zakázkách pro americkou armádu, během druhé světové války, kdy dodávala důstojnické boty. Stejně jako například Harley-Davidson vsadila na loajalitu vracejících se vojáků, kteří si ke kvalitnímu výrobku našli vztah a zůstali mu věrni. Zajímavostí je, že všichni američtí prezidenti od dob Ronalda Reagana až do roku 2009 měli ve chvíli složení prezidentské přísahy na nohou boty Allen Admonds. 

Edmonds

B

Barker

Založeno 1880, Spojené království

V roce 1880 založil obuvník Arthur Barker v anglickém Northhamptonshiru svou novou dílnu na výrobu rámové obuvi pod značkou Barker. Byl velmi zručným řemeslníkem a přirozeným inovátorem, který o své práci na svou dobu přemýšlel jinak než ostatní. I proto začala jeho společnost brzy prosperovat a začal zaměstnávat své kolegy z okolí. Stejně jako jiní se i on podílel na zásobování britské armády během první světové války a získal si tak početnou loajální klientelu.  Nikdy však nezapomněl na důraz na řemeslné zpracování a kvalitní materiály. Barker dodnes používá mnoho tradičních způsobů přípravy kůže a velký podíl ruční práce ve výrobě. Většina bot je šitá rámovou metodou, což dovoluje je kdykoliv rozešít a potřebné díly vyměnit. 

 barker

Barker Black

Samostatnou odnoží pod značkou Barker Black je kolekce modelů bot kombinující klasickou eleganci s moderním duchem a dotekem drzosti, nebo arogance, jak uvádí sám Barker. Učesaný design a léty prověřená konstrukce dává botám Barker nový rozměr. Boty jsou s velkým podílem ruční práce vyráběny v Anglii a každý pár goodyear welted bot obsahuje až 200 rukodělných operací a výroba trvá 15-30dní. Od toho se odvíjí i zcela jiná cenová náročnost těchto modelů. Typickým znakem značky je pak včlenění obrázku lebky se zkříženými hnáty do designu bot. Typické rodinné stříbro Anglie.  

 Barker Black

Barrats

založeno 1890, Mallorca

Když v roce 1890 značku Barrats Miquel Llompart zakládal, stěží si dovedl představit že jednou dosáhne mezinárodního věhlasu a jeho boty budou k mání v luxusních obchodech po celém světě. Značka Barrats 1890 je dnes ikonou obuvnického průmyslu a synonymem bot špičkové kvality. Vždy kladla důraz na používání nejmodernější techniky spolu s nekompromisně vybíranými materiály.  Tak se vedle sebe ocitají tradiční řemeslníci i současné technologie. 

barrats 

Bexley

Založeno 1985, Lyon, Francie

Když pan Eric Botton svou vysněnou společnost v roce 1985 zakládal, byl oproti ostatním kolegům poněkud znevýhodněn. Neměl totiž žádné odborné zkušenosti z oboru módy, nebo ševcoviny. Šel si ale za svým s jasnou vizí a během doby dokázal nastavené hodnoty obhájit na světových trzích. Zajímavostí značky Bexley je, že všechny její výrobky jsou jimi vyvíjeny a prodávány výhradně ve vlastní obchodní síti Bexley (přestože i u nás se můžete setkat s neautorizovanými přeprodejci) . Obchodní strategie dále zahrnuje výrazné množstevní slevy na jakýkoliv výrobek a především důraz na poměr hodnota : cena. To ve skutečnosti znamená dobrou kvalitu za dobrou cenu. V začátcích našeho obchodu jsme zkoušeli navázat bližší obchodní partnerství, ale rozhodli jsme se věnovat pouze botám, nikoliv módě. Ale sluší se dodat, že mnoho bot-modelek v našem obchodě jsou boty Bexley :o) 

Bexley

Broadland Slippers

Norwich, U.K.

Broadland je specialistou na jeden jediný druh obuvi. A to Slippers. Na první pohled relativně jednoduché a konstrukčně nenáročné nazouvací boty. Pohodlí z nich jenom čiší. A protože je dělají již přes 150 let, jsou jejich slippers takřka dokonalé. Všechny se vyrábí ručně a asi Vás nepřekvapí, že pouze a výhradně z vybraných materiálů a za použití nejvyšších standartů řemeslné práce. Kromě kůže používají i samet a satén a každý pár může být individuálně zdoben. K vyšívání s velkým podílem ruční práce se zde používá nezřídka i stříbrný, nebo dokonce zlatý drátek a pravé hedvábí. Dostupné motivy zahrnují vše z oblasti monogramů, erbů a jiné heraldiky. I klientův vlastní návrh je samozřejmostí.   

Broadland Slippers

 

Čekali jste Berwick? Marně. 

Přestože jsou boty Berwick bezesporu dobré, nejsou moc zajímavé.  Ale co třeba..

 

Buday Shoes, 2007, Maďarsko

Buday Shoes je rodinná firma založená Gaborem Gyöngyösim v roce 2007 v Budapešti. Přináší tak na trh osvěžení tradičním maďarským stylem mohutných podrážek v případě kožených rovnou dvojitých, bohatého zdobení a barevnosti.  Celá společnost byla založena jako obvykle s několika ševci umělci a hned od počátku se jasně profilovala heslem Amit nem lehet másolni. ( něco, co nelze napodobit ) I v botách kolekcí Londýn nebo Paříž je jasně čitelná maďarská designová stopa. Své modely vyvíjejí s pomocí nápadů vlastních zákazníků, přestože paradoxně jen málo z nich jsou maďaři :o) Kuriozitou hodnou shlédnutí jsou různé styly prošívání svršku a podrážky. Klasický anglický Goodyear viděl snad každý ale Buday jde mnohem dále. 

 Buday Shoes

Buday Shoes

 

 

 Car Shoe, 1963, Itálie

Gianni Mostile založil Car shoe v roce 1963 v Miláně. Svou unikátní a ve své době revoluční konstrukci své řidičské boty si nechal patentovat. V průběhu let se značka potýkala s problémy, ale za svou ji přijala společnost Prada v roce 2001 s cílem zachovat a znovuoživit ikonickou značku šedesátých let a vytvořit nový kult řidičské boty. Mimochodem, v roce 2003 oslavila značka Car shoe 50 let společně s automobilkou Lamborghini jak jinak než limitovanou edicí slavné řidičské boty. A proč jsou Carshoe tak oblíbené? Je to kvůli konstrukci podrážky a zejména kulaté patě, kerá poskytuje při řízení stabilní oporu, nezadrhává o koberečky a neničí podlahu drahých vozů.

 Car shoe Lamborghini

 

Castez Ermili, 2014 Mexico

Za mladou společností Castez Ermili stojí zajímavá historka. Psal se rok 2010 a Martin Castez pracoval v Argentině v továrně na obyčejné boty. Jenže mu přišly příliš obyčejné a zatoužil zamířit výš. Opustil zaměstnání a vydal se na roční cestu po Evropě studovat tradiční obuvnické řemeslo. Spousta řemeslné práce, nejlepší materiály a mnoho a mnoho hodin studia. Aby toho nebylo málo, po Evropě projel ještě USA. Po návratu do Argentiny se zabýval vysokými jezdeckými botami a náhodou se setkal s Rodolfem Faglianem z dílny Casa Fagliano. Zjistil že je přítelem jednoho z jeho příbuzných a dveře byly otevřeny. Martin zakládá svou vlastní dílnu na prestižní obuv v Mexiku a stává vyhledávaným tvůrcem ručně šitých bot. Americký sen po Argentinsku.

Castez Ermili

 

Pokračování již brzy..!

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek
opiště kód
antispam
     Více informací

Spojte se s námi !

Chcete dostávat informace o slevových akcích, výprodejích a speciálních nabídkách pouze pro členy klubu ČistéBoty.cz ?

Chcete si přečíst nový článek, nebo si prohlédnout nové zboží ?

Nechcete se složitě registrovat ?

Vaše jméno:
Váš email:

Jak snadné, že ? Uvidíte, že nebudete litovat.

Copyright © www.cisteboty.cz, provozováno na systému Shop5.cz