Jak vybrat boty✔️

V tomto dílu se podíváme na některé základní parametry, které Vám pomohou při výběru vašich nových bot. Nebudeme opět zabíhat do přílišných podrobností, netřeba se stát obdorníkem na ševcovinu, ale základní povědomí o tom co si za své peníze kupujeme se jistě neztratí. Jako první věc je třeba při výběru hledat značku materiálu, ze kterého je bota vyrobena. Mluvíme-li o botách kvalitních, společenských, jedním dechem mluvíme o botách výhradně kožených. Výrobci si sice vypomáhají řadou syntetických materiálů, které mají jistě i mnoho zajímavých funkcí, nicméně tradice a kvalita velí botu výhradně koženou. Kůže je nejčastěji používaný materiál s ideálními vlastnostmi pro výrobu obuvi. Používají se kůže hovězí, vepřové, kozí, koňská, telecí, hadí, či pštrosí. Kůže je prodyšná, měkká, má dobré absorbční schoponosti a přizpůsobí se tvaru nohy.

Můžeme rozeznávat několik základních druhů usní. Hladká, s efektem,  lakovaná, nubuk a velur. Hladká může být v matu nebo lesku s malými pory. Lakovaná je vysoce lesklá, velmi choulostivá na mechanické poškození, chemické vlivy, rozmočení a mráz. Nubuk je kůže jemně broušená po líci, jemná na dotek, citlivá na nečistoty, náročná na péči. Více v článku jak pečovat o semiš. Velur je kůže broušená z  rubu, o něco drsnější a hrubší než nubuk. Spodková kůže je silná, tvrdá a používá se na podešve bot. Je také citlivá na vhlkost a povrchy po kterých se v botách pohybujete. Na botách naleznete od výrobce několik piktogramů,  které uvádějí z jakého materiálu je která část boty vyrobena.

Svršek, podšívka  i stélka ( interier boty ) by měly ideálně být z pravé kůže. Podešev, nebo chcete-li podrážka může být buď kožená, nebo gumová. Záleží na určení a preferencích uživatele. Nikdy však nenechávejte koženou podrážku podlepit gumou, tzv. podrazit - je to barbarství. raději kupte boty podle prostředí ve které se s nimi budete pohybovat.  Nyní se podíváme na výrobní způsob, tedy konstrukci boty. Zde už se láme chleba na cenovce výrazněji, než u materiálových rozdílů. Způsob, jakým je svršek spojen se spodkem výrazně ovlivňuje funkci a údržbu boty.

Výrobně nejjednodušší je obuv lepená. Také nejčastěji používaný způsob v nejnižší cenové kategorii. Svršek je pevně slepen výrobním lepidlem se spodkem. Rychlé, levné , jednoduché. Může dojít k mechanickému poškození, ukopnutí, i k vadě ve výrobním procesu. Podešev pak lze podlepit znovu, ale už to nebývá ono.

Obuv s prošívanou konstrukcí, tzv. Blake construction, někdy nazývaná flexiblová. Vynálezcem této metody je američan L.R. Blake, odtud její název. Spodek boty je přišit přímo se svrškem, bez mezičlánku a napínací stélky. Velmi efektní je viditelné prošívání, které ovšem může být i uvnitř boty a někomu může vadit. Nevýhodou je nízká voděodolnost.


Výhodou ovšem fakt, že botu lze po prošlapání podešve tzv. rekontruovat, podešev odpárat a našít novou. Nejnáročnější a tedy i nejdražší metodou je tvz. Goodyear construction, neboli obuv rámová. Spojení spodku se svrškem je provedeno nepřímo, přišitím k ošívacímu rámu. To je v podstatě silný pruh kůže mezi spodkem a svrškem a obě části jsou přišité k němu, nikoliv k sobě navzájem.


Kontruktérem této metody byl Charles Goodyear jr. odtud její jméno. Přišívat se dá jak strojově, tak ručně, bota je plně rekonstuovatelná. Značky a jejich kvality či nekvality zde hodnotit nebudeme, to necháme na modní guru z jiných serverů. Kvalitní boty jsou součástí prvního dojmu i dojmů následných a proto při jejich výběru nespěchejte a dejte si záležet.

Lépe se Vám půjde.

 čištění bot, péče o koženou obuv

 

 

 

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek
opiště kód
antispam
     Více informací

Spojte se s námi !

Chcete dostávat informace o slevových akcích, výprodejích a speciálních nabídkách pouze pro členy klubu ČistéBoty.cz ?

Chcete si přečíst nový článek, nebo si prohlédnout nové zboží ?

Nechcete se složitě registrovat ?

Vaše jméno:
Váš email:

Jak snadné, že ? Uvidíte, že nebudete litovat.

Copyright © www.cisteboty.cz, provozováno na systému Shop5.cz